Az llatvdelem alapja az ivartalants, ami mind a macska, mind a tulajdonos, mind pedig a krnyezet szempontjbl is szmos elnnyel jr.
A macska szaporodsa
A nstny macska vente tbbszr, ciklikusan ivarzik. Ilyenkor ksz a przsra. Egy-egy ivarzs mintegy 2-3 htig tart s ha nem termkenyl meg a macska, akkor 1-2 ht mlva jra kezdi. Ez tbbszr ismtldik, hosszabb sznet csak a tli idszakra jellemz.
Az ivarzs macskban - szemben a kutykkal - csak csekly vrzssel jr, ami ltalban nem is szlelhet. Inkbb a viselkedsbeli vltozsok a jelzik. Ilyenkor a macska tolakodan bartsgos, a tulajdonoshoz s a btorokhoz drglzik, hempergzik s igyekszik minden mdon magra vonni a figyelmet. Nha kimondottan agresszven viselkedik. Ez is zavarja a csaldot, de az igazn kellemetlen a hangos "nyervogsa", ami taln nem is ltez sz, de a nyvogs megjellsnl pontosabban fejezi ki a lnyeget. Az ivarz nstny, ha teheti, megszkik, majd az utcn veri fel az jszaka csndjt, amivel gyakran az rletbe kergeti a krnyk lakit.
Az ivarz nstnyek kandrokat vonzanak a hzhoz, amelyek mindig kszen llnak a przsra. Ezek gyakran verekednek egymssal, hogy elnyerjk a hangoskod hlgyek szvt. Sebeslseket osztva s kapva szolgltatnak jabb adalkot a krnyk macskaellenes hangulathoz. A kandrok tovbbi kellemetlen sajtossga a bzs vizelettel val jells is, amit a terletkn (a laksban, az udvaron s a nem tl hls szomszdsgban is) szorgalmasan ismtelnek.
A sikeres nsz vgl egy bizonyra nem kvnt macskaalmot eredmnyez, gy 9 ht mlva. A nstnyek olykor rejtve nevelik fel a kicsinyeiket, amelyek ilyenkor vadd, az emberi trsadalomba beilleszkedni kptelenn vlnak, mskor pedig az a gond, hogy a kiscick, brmely csodlatosak is, senkinek sem kellenek. Ha sikerl is az elsket az ismerseinkre rtukmlni ket, a kvetkez alommal ez mr biztosan nem megy.
A nstny llatok ivartalantsa sorn mttileg eltvoltjk a petefszkeket s a mhet is. Az ilyen macska tbb nem ivarzik s nem is tenyszthet. Ezt a beavatkozst minden nem kimondottan tenyszts cljbl tartott nstny macska esetben javasolt elvgeztetni. Magnak a mttnek csekly a kockzata, de szmtalan elnnyel jr:
-
megelzhet vele a nem kvnt szaporulat,
-
elmarad az ivarzs, ami kellemetlen tnetekkel jr,
-
nem vonzza a hzhoz a nstny a krnyk kandrjait,
-
kevesebbet rintkezik idegen llatokkal, ezrt cskken a srlsek s a fertzsek (pl. FeLV, FIV) veszlye,
-
nem alakulhat ki a mh gennykrja (pyometra) s
-
csak az idben trtn ivartalantssal elzhet meg a macsknl az esetek dnt tbbsgben rosszindulat (rkos) tejmirigy daganat.
A nstnyek gyakorlatilag brmely letkorban ivartalanthatak. Minl fiatalabb korban trtnik a mtt, annl kevsb viseli meg az llatot s annl tbb lehetsges problmt elzhetnk meg vele. Szerintnk a legoptimlisabb idpont az 6 hetes - 6 hnapos letkor, de legksbb ezen bell is minl fiatalabb korban ajnlott az ivartalants, mert egyes macskk korbban vlnak ivarrett. Ha a mtt ezt megelzen trtnik, akkor 90%-al cskkenthet vele a tejmirigy-rk elfordulsnak a valsznsge! Ezrt kivtel nlkl minden nem tenyszts cljbl tartott nstny macska ivartalantst ajnlott elvgeztetni az ivarrst megelz idszakban.
Sokan szeretnnek egy almot, nhny klykt a szeretett macskjuktl, ezrt elhalasztjk az ivartalantst. Ne tegyk! Nem csak a macska egszsgt kockztatjk vele, de kicsi az eslye annak, hogy az utdok valban hasonltanak majd az anyjukra. A macska szaporodsi potencilja 45-szr nagyobb, mint az ember, ami azt jelenti, hogy ha minden 45. macska szaporodna csak, az is bven fedezn a populci fenntartst. De ma Magyarorszgon a kijr macskk alig nhny szzalkt ivartalantjk csupn, ezrt becslsek szerint 5000 s 10000 kz tehet a naponta megszletett kiscick szma, s ezek tbb mint 90%-nak a legcseklyebb eslye sincs szeret tulajdonoshoz kerlni. Mentsen meg n is sok eslytelen bbjos kiscict azzal, hogy nem tenyszti a sajtjt!
A mttet idpontjnak megvlasztshoz figyelembe kell azt is venni, hogy az ivarzs alatt a szoksosnl nagyobb sebet kell kszteni, mert a mh duzzadt. A macska ilyenkor vrzkenyebb s gyengbb az immunrendszere. Ezek csekly mrtkben nvelik a kockzatot, ezrt ha lehet, rdemes a mttet az ivarrs eltt vagy kt ivarzs kztt vgezni.
A kandrok ivartalantsa
Kandrok ivartalantsa cljbl mttileg eltvoltjk azok herit. Az ilyen macska tbb nem tenyszthet. A mtt csekly kockzattal s szmtalan elnnyel jr. Segt megelzni a kandrokra jellemz kellemetlen magatartsi formkat, mint a jellst, ami a laksban elviselhetetlen, de a szomszdok sem "djazzk". Az ivartalantott kandr kevsb agresszv, kisebb terletet vd s ltogat, ami a balesetek s a verekedsbl szrmaz srlsek mellett a fertzsek (pl. FeLV, FIV, rhssg) kockzatt is cskkenti. A kandr macskk gyakorlatilag brmely letkorban ivartalanthatak. Ha tl ksn kerl a mttre sor, akkor maradand rossz szoksok alakulhatnak ki, ezrt az ivarrs eltt, vagyis 6 hetes - 6 hnapos letkorban javasoljk a mttet elvgeztetni.
Nagyon szles krben elterjedt, de ennek ellenre bizonytottan teljesen alaptalan tvhit az, hogy a brmely letkorban ivartalantott kandrok krben gyakrabban fordul el az als hgyti betegsg. Ennek hangoztatsa a betegsg utbbi kt vtizedes szakirodalmnak teljes nem ismersbl fakad. Az als hgyti betegsg (hlyaggyullads, hgyti kristlyok kpzdse stb.) takarmnyozsi s tartsi betegsg, aminek a tpllk sszettele, a vzfogyasztsi szoksok s a stressz mellett genetikai httere is van, de az okai kztt ma mr bizonytottan nem szerepel az ivartalants. Ennek alapjul szolgl tvhitrl, vagyis hogy az ivartalants kvetkeztben beszkl a hgycs, mr szmtalan vizsglattal bizonytottk, hogy teljessggel alaptalan, ahogy a statisztikk sem tmasztjk al az ivartalantsnak a betegsg kialakulsban val szerept. Struvit kristlyok pl. leggyakrabban a nem ivartalantott, fiatal nstnyekben fordulnak el, s a nem ivartalantott kandrokban ugyanolyan valsznsggel okozhatjk a hgytak elzrdst, mint az ivartalantottakban.
A laksban tartott kandrokat szinte mindenki ivartalantja, klnben a jells s az agresszi miatt gyorsan lehetetlenn vlik velk az egyttls. A kijr kandrokkal kapcsolatban viszont szmos romantikus tvhit l. Sokan termszetesnek s kvnatosnak tekintik nem ivartalantani ket. Nos, ez valjban termszetellenes s embertelen is egyben, ugyanis a vadmacskk a termszetben legalbb 3 km2 terletet sajttanak ki, illetve ennl jval nagyobbat, ha kevs a tpllk. A lakott teleplseken ekkora terleten tbb szz macska jr szabadon, ami mindegyik szmra jelents szocilis stresszt okoz, de mg ennl is rosszabb, hogy az lland terletvitk kvetkeztben a szabadon jr nem ivartalantott kandrok az ivartalantott trsaiknl sokkal gyakrabban srlnek s fertzdnek meg klnbz krokozkkal. Ezrt aki hagyja a nem ivartalantott kandrjt szabadon kborolni, az nem csak az eslytelen szaporulat biztos pusztulsrt felels, de a sajt macskja s ms macskk egszsgkrosodsrt is. Valamikor altats s fjdalomcsillapts nlkl, csizmaszrban ivartalantottk a kandrokat, amit ma embertelennek tartunk, de az ivartalants elhagysa mg ennl is nagyobb hiba! Aki szereti a macskjt, nem teszi ki ennyi szenvedsnek s veszedelemnek.
A mttrl ltalban
Az ivartalants rutin mtti beavatkozs, aminek termszetesen van kockzata. Ha szakszeren vgzik, ez a kockzat olyan csekly, hogy ssze sem hasonlthat a beavatkozsbl szrmaz elnykkel. A nstnyek ivarzsa elvileg gygyszerekkel, vagyis hormonlisan is elnyomhat ideiglenesen, de a gyakori mellkhatsok miatt ez nem javasolt. Rvid ideig alkalmazva is veszlyesebb, mint a mtt. Ha az ivartalantst idben, fiatal s egszsges llaton vgzik el, akkor szinte szre sem veszi. Hogy ez biztosan gy legyen, nhny tancsot rdemes megfogadni:
- Vgeztesse el idben, mindkt nem esetben 6 hetes - 6 hnapos letkor kztt a mttet. Minl fiatalabb az llat, annl kevsb viseli meg s annl tbb problma elzhet meg vele.Ha a nstny tzel, akkor vrja meg, amg abbahagyja. A kt ciklus kztt gyakran csak nhny nap pihent tart, de ilyenkor tancsos elvgeztetni a mttet, mert az ivarzs komplikcit okozhat.
-
A mtt eltt az alapos llatorvosi vizsglat mellett javasolt vrvizsglatot is vgeztetni, klnsen, ha a macska nem teljesen egszsges vagy 7 vesnl idsebb.
- Az egszsges macskkat a mtt eltt fl napig koplaltatni kell. A leghelyesebb, ha az elz este legksbb 8 rig eszik, majd a mtt reggeln csak vizet kapjon. Kiscickat csak nhny rig szabad koplaltatni, a beteg llatok esetben pedig krje ki elre az llatorvos tancst.
- Legalbb fl nappal a mtt eltt zrja be az llatot, nehogy elszkjn.
- A mttre jelentkezzen be elre.
- Az ivartalants idpontja kivl alkalom a mikrochip beltetsre is. Ez altats nlkl is elvgezhet, de akkor fjdalmat okoz.
. Csak indokolt esetben van szksg a mtt utn krhzi polsra. Hazarve tartsa a macskt biztonsgos helyre zrva, amg nagyon kba. Ha mr nem az, akkor itassa meg, majd negyed ra mlva adjon neki enni. A mttet kveten az altats uthatsai ltalban 24 ra utn elmlnak s tiszta, biztonsgos krnyezetben, megfelel tplls esetn a lbadozs szinte mindig esemnytelenl zajlik.
Kandr vagy Nstny?
KANDRT VAGY NSTNYT?
Ez a fejezet elssorban nem a tenysztknek, hanem az jdonslt, esetleg
leend tulajdonosoknak szl.
Az ivarrettsg (9-10 h) elrse utn a kandrok vizelete szrs, kelle-
metlen szagv vlik. A kandr az ivarrettsg elrsvel ellenrzi komoyabban
a terlett, amihez az is hozztartozik, hogy a terlett vizeletvel megjelli,
"spriccel". A szag nha vissza vonhatatlanul beivdik a sznyegbe s a krpitok-
ba. Przsi idszakban, ha a kandr ivarz nstnyt rez a kzelben, hangos,
vgyakoz, esetenknt agresszv hangot hallat. Mindezek miatt, ha nincs te-
nyszti ambcink, leghelyesebb ha kandrunkat az ivarrettsg elrse
eltt kasztrltatjuk az llatorvossal. A mtthez a 7-8 hnapos kor a legmeg-
felelbb. Ha ennl elbb trtnik meg, esly van arra, hogy a lbak nvekedse
nem ll meg s egy nyurga lb llatunk lesz. Ha viszont egy ivarrett, mr
spriccel llaton trtnik a kasztrls, elfordulhat, hogyelmlik ugyan a kelle-
metlen szag, de a jellget spriccelsi szoks megmarad, a kborlsi vggyal
egyetemben.
A mtten tesett llatok bksebbek, a kandrok kztti rivalizlsi harc-
ban nem vesznek rszt, kitrnek a veszekeds ell. Elhzs veszlye miatt ke-
vesebbet adjunk nekik enni. Killtsokon kln osztlyban indulnak.
A kandrok ivartalantsnak egyedli htrnya, hogy egy kis szzalkukban
hormonkiess miatt szrhulls s brviszkeds jelentkezhet, ilyenkor vresre
vakarjk a nyakukat s kinyaljk a hasukat. Gygytsukhoz hormonkezels
szksges.
A nstnyek ivari mkdse ciklikus, ltalban 7-10 hnapos korban jelent-
kezik elszr az ivarzs, vagyis a przsra val hajlandsg, mely 4-10 napig
tart. Ha a przs s a vemhesls elmaradt, az ivarzs 14-30 napos idkzn-
knt jra jelentkezhet, a fszezonban (mrcius, prilis) gyakrabban, sszel
ritkbban.
Az ivarz nstnynek nincs kellemetlen szaga, illaltt csupn a kandr rzi,
de az ivarzs kellemetlen hangjelensgekkel jr. Az ivarz nstnyek a hangos
nyvogson kivl gyermeksrshoz, sikolyokhoz hasonl hangokkal zavarjk
az jszakai nyugalmat. Jellegzetes mozgsformkat mutatnak be a tzels
alatt: fejket s odalukat a btorokhoz s a trgyakhoz drzslik, hossztenge-
lyk krl hengerednek a sznyegen, magasra tartott farokkal knlkoznak fel
a kandrnak s a szabadba kredzkednek. A gazdval val kontaktusuk meg-
lazul, esetleg napokig nem esznek.
A nstny csak 12-18 hnapos korban lesz anatmiailag s fizikailag tel-
jesen alkalmas a tenysztsre. A megtermkenylt embrik a 13-14. napon
gyazdnak be a mh falba, eddig az ideig megfelel hormonkezelssel meg-
akadlyozhat a vemhesls. A vemhessg tartama 58-65 nap, jelei mr a
3-4. hten mutatkoznak: fokozott tvgy, emlduzzanat, a has is megnagyob-
bodik.
Az ivarzssal jr kellemetlensgek vagy az ivartalantssal, vagy hormon-
tartalm gygyszerek adsval kerlhetk el.
A mtt sorn a petefszket tvoltjk el, ezt a hasmttet krhzi bent-
tartzkods nlkl is vgzik az llatorvosok. Az gynevezett "lektsnek" sok
rtelme nincs, mert a petevezet lektsvel csak a vemheslst akadlyozzuk
meg, de az ivarzs sszes kellemetlen velejrjtl nem fog menteslni a
tulajdonos.
Az ell macskt 5-6 rnl tovbb ne hagyjuk vajdni, a csszrmetszsre
minden llatorvosi klinika fel van kszlve.
|