Thai Siamese Cat

                

     

Mici

              --Navigation--------

                Főoldal/Homepage
                     Thai standard
                     Almok/Litter
                     Fotók/Photos
                     Bevezető/Etetése
                     Kozmetikája
               
             
Elérhetőség/Contact

            Jó tudni! Az ivartalanításról.

               

                         

 

 

 

 

                                                                   

Linkek

 ingyenes apróhirdetés
 

 
Etetése

Kedves újdonsült gazdi!

Egy macska tartása jó esetben legalább 10-14 évre szól. Kérem tudatosan gondolják át mielőtt hazavisznek egyet, hogy ne elhamarkodottan döntsenek. 

Macskaszőrre allergiás ne legyen  a családban, és természetesen költség igényük is van havonta, ezt be tudják-e vállani? (Etetés,jó minőségű tápok,  állatorvosi szolgáltatás , oltások esetleges műtétek,  kozmetika stb...)

A gyerekekkel értessük meg, hogy ez egy érző lény nem pedig játék. 

Legyen naponta legalább egy félóra közös foglalkozás  a cicával munka után, vagy válasszunk mellé egy másik cicát így soha nemfog unatkozni. Rá tudjuk -e bízni  valakire  ha nyaralni megyünk vagy  elutazunk otthonról?  Esetleg közbejönne egy külföldi munka, vagy családi probléma. 

Ennek tudatában válasszanak hosszú időre társat maguknak,

mert ez egy életre szól!!!

 

Legmegbízhatóbbak a Prénium száraz tápok, valamint  a gyári konzervek. Itt nem kell vesződni a táplálék összetételével. A vesebetegségek elkerülése végett ne csak szárazat egyen a cica! Ennek kialakulását a hosszútávú gyenge minőségű száraztáp etetése okozza. Általában az olcsóbb pénztárca-kimélő száraztápok gyakori etetésénél  fordul elő. Az nagyon fontos, hogy változatosan etessünk vagy minőségi eledelt válasszunk. Mivel a cica nagyon kevés vizet iszik,  pépes ételeket is gyakran kapjon. Természetesen mindig legyen előtte friss ivóvíz. Nassolhat a házikosztból is. Tejet csak ritkán, keveset kapjon és felesbe vízzel higítva, esetleg kefírt. Hasmenése lehet tőle laktóz érzékenység miatt.  Ilyenkor mindjárt térjen át egy jó minőségű száraz tápra, amíg a baj el nem múlik. Szeretik a  májkrémet, párizsit, gépsonkát, halat,csirekehúst is. Sertést csak kizárólag megfőzve ehet a cica és a kutya is! Egy fertőző betegséget hordozhat ami a kutyákra és macskákra életveszélyes lehet. (Aujeszky-betegséget betegség, ami  a központi idegrendszert támadja meg!) Megkínálhatja főtt zöldséggel, egyesek nagyon szeretik a kukoricát, karfiolt, burgonyát és a rizst is. A macskák szeretik a füvet is rágcsálni, ültessen egy cserépbe neki. Erre azért van szüksége, hogy ennek segítségével felöklendezi  a gyomrából a szőrszálakat amiket tisztálkodás közben lenyel. Ha nem kap füvet akkor a szobanövényeket rágja meg. Azért jó, ha mi magunk ültetünk mert evvel elkerüljük, hogy fertőzést hozzunk a lakásba.

Ha véres a vizeletet, vesehomokot, gyakori hasmenést, vizelést, nyálfolyást, levertséget, váladékos szemet-fület, bűzös lehelletet, rossz közérzetet észlelünk azonnal forduljunk állatorvoshoz!

 Írta.: Ízsóné Renáta


                                                                                                                                                                                     

                                                                                           

 

Noha az egyes macskafajták között nincsenek olyan nagy mértékbeli különbségek, mint a kutyák esetében, azért az egyes fajták, a tartási módnak megfelelően különösen, eltérőtáplálóanyag-igényűek, nem is szólva az életkorhoz kötött igényekről. A macska nem kistermetű kutya, - tartósan kutyatápon macskát károsodás nélkül nem tarthatunk az eltérő faji igények miatt! Amúgy a minden életkorhoz, tartási módhoz és fajtához járuló eltérő igényeket a minőségi macskatápot gyárt cégek figyelembe is veszik az eledelek receptrájának összeállításakor. Az egyes életkorban jelentkező más-más típusú húgykövesség veszélyének kivédésére is gondolnak a gyártók, ezért az életkornak megfelelő táp a macska egészségének védelme szempontjából is fontos. Célszerű a jó minőségű száraz vagy konzerv tápok mellett dönteni, mert házilagosan sem arányaiban, sem pedig változatos összetételben nem tudjuk úgy összeállítani a macska eleségét, hogy az minden szempontból kielégítő legyen. Fontos, hogy elegendő ivóvíz mindig legyen az állat előtt. Mint vadászó állat, a friss, testmeleg ételt szereti legjobban és normális körülmények között nem fogyaszt el állott vagy avas élelmet. Nem véletlenül forgalmazzák a száraztápokat a neves gyártók úgynevezett aromatartó csomagolásban, avasodást gátló védőgázzal feltöltött zacskóban. A macska egyszerre nem eszik sokat, inkább többször táplálkozik. De az étkes (vagy unatkozó, keveset és lustán mozgó állatok) könnyen elhíznak és ezáltal hajlamosabbak lesznek különböző betegségekre. Általában a középkorú macskák híznak el, az idős állatok között kevés a túlsúlyos, az ő tápjaik ezért némileg több kalóriát és természetesen bőséges, jó minőségű fehérjét tartalmaznak. A macska súlyát figyelemmel kell kísérni, folyamatos mozgási lehetőséget, játékot biztosítani neki, illetve a tartási módnak megfelelő tápot a macska súlya szerinti mennyiségb
 
Cica "betegségek" Minden esetben a beteg állataink érdekében forduljunk állatorvoshoz! 

 

A macskák számtalan betegségre sokkal érzékenyebbek, mint mi, emberek. Az a hiedelem elterjedt, hogy a kismama és a macska ne legyen egy légtérben egymással. Sok kedvenc éppen akkor válik kitaszítottá, amikor úgy szeretné az imádott gazdi nagy pocakjához dörgölni a buksiját és örömmel várni az apró jövevény érkezését. Macska és kismama igenis élhetnek együtt. Ám nagyon fontos, hogy a cicát – ahogy a mamát is – folyamatos állatorvosi kontroll alatt tartsuk, főleg ha kijár és más állatokkal találkozik. Nézzük a legjellemzőbb cica betegségeket, és megelőzésük módjait!

A macskák fertőző betegségei kórokozók szerint
Vannak vírusok okozta betegségek, baktériumok okozta betegségek, gombák okozta betegségek és paraziták (férgek, ízeltlábúak és véglények) okozta betegségek. Most a Magyarországon előforduló, fontosabb fertőző betegségeket tekintjük át. A betegségek közül számos zoonózis, azaz emberre és állatra egyaránt veszélyes.

Vírus megbetegedések
A vírusok okozta betegségek közül a legveszélyesebb az emberre is halálos veszettség (lyssa, rabbies, R). A kórokozó a Rhabdoviridae család Lyssavirus genusának tagja. A tünetek jelentkezése után a kórkép mindenképpen halállal végződik, gyógyíthatatlan. A macskák (főképpen a kijáróké) rendszeres oltása emberre való veszélyessége miatt éppenezért elengedhetetlen.

Macskavész
A macskák fertőző gyomor- és bélgyulladása (köznyelvben parvónak vagy macskavésznek is hívják) parvovírus okozta bántalom, a fehérvérsejtek számának nagyfokú csökkenése miatt nevezik a világon pánleukopéniának (feline panleucopaenia, FPL). Jellemző tünet a hasmenés és a nyelvfekély. A betegség ellen kombinált vakcina van forgalomban, a vírus nagyfokú ragályozóképessége miatt mindenképpen lényeges kedvenceink oltása.

Sertést csak főzve!
Macska fertőző rhinotracheitisét (feline rhinotracheitis, FRT) okozó Alphaherpesvírus tüdőgyulladást és vetélést okozhat. Kombinált vakcinákkal védekezhetünk ellene.

Az Aujeszky-betegséget szintén Alphaherpesvírus okozza, főképpen régebben, amikor még nyers sertéshúst adtak macskáknak, volt elterjedt. Jellemző a bőséges nyálzás, a nyávogás, a pupillák egyenlőtlen tágassága és az egyes izmok görcse, ami kivétel nélkül elhullásban végződik.

A macskanáthát okozó calicivírus (feline calici virus, FCV) felső légúti tüneteket (orrfolyás, könnyezés, stb.) okoz (lásd 3. kép). Ez ellen is kombinált vakcinával védekezhetünk.
A macskák fertőző hashártyagyulladását (feline infectious peritonitis, FIP) coronavírus okozza. Jelentkezhet nedves (hasvízkór, mellüregi izzadmány,) vagy száraz formában. A betegség megelőzhető vakcinával, a fertőzőttséget teszttel ellenőrizhetjük.
A macskaleukózist (feline leucaemia virus, FeLV, a köznyelvben leukémia vagy fehérvérűség is hallható) retrovírus okozza. Jellemző lehet a lymphoreticularis szövetek elfajulása, más esetekben a leukémia (fehérvérsejtek elfajulása) és daganatos formák. Forgalomban van vakcina a betegség ellen (kombinált is), a fertőzőttséget teszttel állapíthatjuk meg.

A macska immundeficiencia vagy immunszuppresszív vírusa által okozott kórképet (a köznyelvben ez a macska AIDS, feline immunodeficiency virus, FIV) szintén retrovírus okozza. Főleg idősebb kandúr macskákban állapították meg, nehezen ismerhető fel. A betegség néhány hetes hőemelkedés és nyirokcsomóduzzanat után élethossziglan is tünetmentes lehet. A betegség ellen vakcina nincs forgalomban, a fertőzöttség teszttel megállapítható.

Egyes himlővírusok is veszélyesek lehetnek a macskákra, valamint az emberekre is.
A baktériumok közül macskákban a Chlamydia psittaci okozta chlamydiosis (köznyelvben klamídiózis) kötőhártya-gyulladást és tüdőgyulladást okoz. A beteg macskáktól az ember is fertőződhet és megbetegedhet, éppenezért fontos a rendszeres védekezés, a kombinált macskavakcinákkal.

Ha megkarmol a cica ...
A macskakarmolási betegséget az Afipia felis baktérium okozza. A karmolás, harapás helyén az ember bőrén folyadékkal teli hólyag keletkezik, jelentkezhetnek általános tünetek (láz, étvágytalanság, fejfájás, fáradékonyság, helyi nyirokcsomók duzzadása) is.
A gombák közül számos veszélyes a macskára, kutyára és emberre is egyaránt. A legelterjedtebb kórokozó a Microsporum canis gomba. Jellemzőek a kör vagy gyűrű alakú bőrelváltozások, a hám megvastagodik, a bőr korpázik, a szőr megritkul és letöredezik (a köznyelvi tarlósömör elnevezés innen ered), később pörkök keletkeznek, nedvedző a bőrfelület a pörkök alatt. A biztos diagnózist mikroszkópos vizsgálattal erősíthetjük meg. Szerencsére már hazánkban is van forgalomban vakcina macskák gombás bőrbetegségeinek megelőzésére és gyógykezelésére, aminek rendszeres használata feltétlenül ajánlatos.

A paraziták okozta betegségeket férgek, véglények és ízeltlábúak által okozott betegségekre oszthatjuk.
A féregtelenítés rendszeres és fontos feladata a gazdáknak. A fonál- és galandférgek macskák legfontosabb belső élősködői, emberre való veszélyességük miatt kötelező a rendszeres féregtelenítés.

Ami tényleg veszélyes, de könnyen megelőzhető
A véglények közül közismert a Toxoplasma gondii okozta toxoplasmosis. A betegség az egyik leggyakoribb zoonózis, a felnőttek kb. 70%-a szeropozitív. A probléma akkor jelentkezhet, ha szeronegatív nők terhességük alatt fertőződnek: bekövetkezhet vetélés, koraszülés, halvaszülés vagy különböző magzatkárosodások. Ennek megelőzésében a higiéniás rendszabályok betartásának van nagy jelentősége (az emberi fertőződést okozhatja nyers hús fogyasztása, zöldségek, gyümölcsök nem megfelelő megmosása, macska ürülékének nem elég gyakran való eltávolítása, stb.). Az is fontos tehát, hogy a kismama ne fogdosson például kóbor macskákat!


A bolhák
Az ízeltlábúak közül a bolhák macskák leggyakoribb külső élősködői, a kijáró macskák esetében kártételt okozhatnak a kullancsok. A tetvek közül macskák fajspecifikus tetve a Felicola subrostratus, főleg vidéken tartott, hosszú szőrű vagy csökkent ellenállóképességű (esetleg fiatal vagy idős) állatokon fordul elő. Védekezésre számos gyógyszerforma (pl. oldat, spray, stb.) áll rendelkezésre.

A rossz kondícióban lévő macskáknál a Notoedres cati okozza a fejrühösséget. A szőrzet kihullik, a bőr megvastagszik, ráncokat vet, felületét pörk borítja. A vakaródzás szembetűnő. A fülrühösséget az Otodectes cynotis okozza. Az állat nyugtalan, a fejét rázza, ferdén tartja, külső hallójárat-gyulladás alakul ki. A rühösség kezelésére is több parazitaellenes szer (pl. oldat, spray, fülcsepp, stb.) áll rendelkezésre.
 
 
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól. Leírtuk, mikor érdemes állatorvoshoz fordulnod, és mikor gyógyítgathatod még otthon kedvencedet. Arról is említést teszünk, hogy mit kell tenni baleset esetén, és hogy hogyan ismerheted fel a különböző kórokozókat kedvenced testén.
032-es képBőr és szőr
A bőr jelzi legelőször, ha valami nem úgy működik, mint ahogyan kellene: a legtöbb esetben hűen tükrözi a külső, a belső és a pszichés állapotot is. Például a boldogtalanság is vezethet vakarózáshoz vagy szőrhulláshoz, ezért az ilyen problémáknál nemcsak a szervi tüneteket kell figyelembe vennünk. A szőrhullás oka nemcsak gombás fertőzés lehet, hanem előfordulhat allergiás reakció, hormonális zavar vagy éppen egyoldalú táplálkozás is.
Fül
A különféle hallójárat-gyulladások a közép- és belső fülre is ráterjedhetnek, így a hallást és az egyensúlyérzéket is fenyegetik. A fül tisztítását, ha szükséges, kéthetente végezzük. A különböző fülbetegségeknél ugyanúgy viselkedik az állat: rázza a fejét, fülét erősen vakarja, vizenyős, véres, gennyes váladékozást észlelhetünk. Fájdalmat okozhat a fülbe szúródott toklász is, amelynek eltávolítását - ugyanúgy, mint a többi fülbetegség kezelését is - állatorvosra kell bízni.
007-es képSzem
A macskáknak van harmadik szemhéjuk is, amely elsősorban védelmi funkciót lát el: védi a szemgolyót, és nedvesen tartja a szaruhártyát. Vannak örökletes szembetegségek is, ilyen például a sziámi cicák kancsalsága. A különböző szerzett szembetegségek - kötőhártya-gyulladás vagy valamilyen vírusbetegség - akár maradandó látáskárosodáshoz vagy vaksághoz is vezethetnek. Ezek a betegségek szakszerű orvosi ellátást igényelnek. Idősebb cicáknál ugyanúgy romolhat a kor előrehaladtával a látás, mint az embernél a szemlencse opálossá válása (szürke hályog) és a szem fényre érzékeny részének (ideghártya) sorvadása miatt. Ilyenkor hagyjuk az állatot jól megszokott környezetében, ahol megfelelően tud tájékozódni.
022-es képSzáj és fogak
A macska érdes nyelve fontos a szőrzet gondozása miatt, ezzel fésüli a bundáját, szedi ki a kihullott szőrszálakat. Fájdalmas szájüregbeli betegségnél jóval kevesebbet gondozza magát, és ezért a szőre is ápolatlan, borzolt lesz. A macska fogazatának hátránya, hogy elhelyezkedéséből adódóan a szilárd ételmaradék megreked a fogak között, lerakódik, így ez fogínygyulladáshoz, fogtőgyulladáshoz, ínysorvadáshoz, fogkövesedéshez, súlyosabb esetben a fog kilazulásához vezethet. A cica szájában sokféle baktérium megtalálható, ezek harapásnál gyulladást okozhatnak, amit orvossal kell kezeltetni. Tévedés azt hinni, hogy a macska a nyalásával, nyálával gyógyít. A nyalás kifejezetten hátrányos lehet műtétek után, ha a gyógyuló sebet felsérti, és a szájbeli kórokozókat a sebbe masszírozza. Természetesen egy elgennyesedett seb mielőbbi tisztulásához jótékony hatású ez a művelet.
Fog- és szájbetegségek tünetei: a macska nyála feltűnően folyik, nem eszik, a nyál vérrel keveredik, elszíneződik a szőr a pofa körül, fekély képződik a szájban, garatban, erős szájszagot érzünk (ilyenkor valami belső szerv megbetegedésére is gondolhatunk). Szállításkor vagy izgalmi állapotban, esetleg valamilyen gyógyszer beadásakor is gyakran nyálzanak a macskák. Viszont ha a cica simogatás közben nyáladzik erősebben (ami viszont víztiszta), ez csak annyit jelent, hogy jól érzi magát.
055-ös képLégzőrendszer
Az egészséges cica percenként 20-40 lélegzetet vesz, egyaránt folytat hasi és mellkasi légzést. Ha csak a hasa mozdul levegővételkor, akkor mellkasi betegségre (tüdő- és mellhártyagyulladásra, törött bordára) gondolhatunk. Ha viszont csak mellkasi légzés van, akkor hashártya-, rekeszizom- vagy májgyulladást tételezhetünk fel.
A légzőszervi betegségek hasonló lefolyásúak, mint az embernél. Orrdugulással kezdődnek, aztán a cica tüsszög, megindul a nyálkaképződés, egyre nehezebben veszi a levegőt. Ilyenkor hasznos lehet egy orrcsepegtető. Nedves vattával tisztítsuk ki az orrot, és kenjük be kenőccsel. Ha elgennyesedik az orrváladék, akkor komolyabb a probléma, előfordulhat a torokgyulladás, a légcső- és hörghurut vagy akár a tüdőgyulladás is. A beteg általános állapota romlik, szőre tompa fényűvé válik, nem eszik, esetleg magas láz alakul ki, ami már feltétlenül állatorvosi segítséget igényel. Ha csak az egyik orrlyuk van eldugulva, akkor polipra, daganatra vagy idegen testre gondolhatunk.
Fontos, hogy a beteg állat ne menjen ki a hidegbe. Ha mellkasi sérülést észlelünk, akkor haladéktalanul forduljunk állatorvoshoz, valószínűleg operációra van szükség. Nagyon súlyos sérülésnek számít a légcső és tüdő sérülése.
Szív
Ha kezünket a macska mellkasának bal oldalára tesszük, érezhetjük szívének dobogását. A normál szívritmus 120-140/perc. Vannak örökletes szívbetegségek is, ilyenkor a szívben súlyos rendellenességek miatt nem megfelelő a vér keringése. Amelyik állat súlyos szívhibával születik, az általában korán elpusztul, a kevésbé súlyos esetek pedig gyógyszerekkel karbantarthatók.
A szívbeteg macska nem annyira fürge és játékos, mint egészséges társai, és sajnos a várható életkora is rövidebb. A szívizom- és szívkamragyulladások nagyon fájdalmasak, apátiával, lázzal járnak. Jellemző az étvágytalanság, a levertség, a láz, a köhögés, a hasvízkór, a vizenyős tüdő, az átmeneti eszméletvesztés. Ez a betegség kifejezetten állatorvosi segítségre van szükség. Gyakori tünet a vérkeringés elégtelensége, ennek jelei a porcelánfehér, esetleg kékeslila nyálkahártya, az általános gyengeség, a szapora pulzus. Szerzett szívbetegséget - a szívüregek kitágulását - egy aminosav (a taurin) hiánya okozhatja. Szerencsére a jelenleg kapható tápokat kiegészítik ezzel az aminosavval, így már gyakorlatilag nem is fordul elő ez a betegség.
Szívbetegségeknél akut vészhelyzetet okoz a trombózis (egy vérrög elzárja az egyik fő eret), ami halálhoz vezethet, ezért azonnali orvosi segítségre van szükség. Ha a hátsó lábak a kelleténél nehezebben mozognak, a talpak hidegek, a pulzus nem mérhető, vigyük állatorvoshoz a beteget, különben az állat elpusztulhat.
Gyomor és bélrendszer
Ha meg szeretnénk simogatni a cicánk hasát, de ő nem engedi, akkor annak két egyszerű oka lehet: az első az, hogy a macskának éppen nincs kedve a cirógatáshoz, a második pedig, hogy fáj a hasa. A normál has puha és meleg, viszont ha valami gond van, akkor a hasfal kemény és nyomásra érzékeny. Fontos tudnunk, hogy a cica nemcsak akkor dorombol, ha jól érzi magát, hanem akkor is, ha fájdalmai vannak. Normálisnak számít, ha a cica hetente egyszer hány, ugyanis a tisztálkodáskor lenyelt szőrcsomó ily módon kerül ki a szervezetéből. Sokszor a fű és más nem emészthető rostot tartalmazó növény evésével váltja ki a hányást.
A hányás, a hasmenés, a szorulás mind bél- és gyomorbántalmakra utalhat. Ilyenkor gyakran a harmadik szemhéj is láthatóvá válik. A hányás oka lehet még a túl gyorsan behabzsolt vagy túl hidegen elfogyasztott étel. Hasmenéskor elsősorban diétára fogjuk a cicát, csak vizet vagy teát adjunk egy napig, majd a következő napon vízben főtt csirkemellel etessük. Ha a hasmenés így sem múlik el 24 órán belül, akkor forduljunk orvoshoz. Szintén keressük fel az állatorvost, ha a cica széklete véressé válik. A hányás és a hasmenés - ami különösen veszélyes a fiatal és az idős állatokra - folyadék- és ásványi sók elvesztésével jár, ezt minél előbb pótolni kell.
Bélelzáródást daganat vagy lenyelt tárgy is okozhat, ami kisebb darab játék vagy nem jól emészthető növényi termés lehet. Sajnos azonban a macskák előszeretettel játszanak fonálszerű tárgyakkal (gombolyag, zsineg, cérna, karácsonyfadísz, magnószalag), amelyeket ha lenyelnek, a bélelzáródás egy súlyosabb formáját okozhatják, mert a fonálra felfűződött bél akár több helyen is kiszakadhat. Ha azt látjuk, hogy kedvencünk már egy jó adag fonalat eltüntetett és a vége kilóg a szájából, netán a végbeléből, azt semmiképp ne próbáljuk meg kihúzni, mert lehet, hogy ezzel ártunk a legtöbbet. Ilyenkor orvoshoz kell fordulni, aki többnyire műtéttel segít, vagyis a fonalat a beleken több helyen készített metszésekkel szedi ki.
Szintén súlyos a helyzet, ha a cica egyszerre hány, székletet ürít és a hasa fel van puffadva. Ezek a gyomorcsavarodás jelei, amelyet 1-2 órán belül szintén operálni kell, különben a macska belepusztul. Szerencsére ez a kórkép macskáknál (ellentétben a nagy testű kutyákkal) igen-igen ritka. Lehet a cicának gyomorfekélye, gyomorgyulladása, bélelzáródása, gyomorvérzése, emésztési problémái, mérgezése.
Máj és hasnyálmirigy
A máj rossz működése a cicát életveszélybe is sodorhatja. Tünetei: száraz bőr, hasmenés, hányás, étvágytalanság, fogyás. Ha előrehaladott a betegség, akkor a bőr és a nyálkahártyák sárgásra színeződnek, amely elsősorban a fülkagyló előtt, a pofán, a nemi szervek környékén, a harmadik szemhéjon figyelhető meg. Betegség okai lehetnek: mechanikai sérülés, mérgezés, vírusfertőzések, leukózis, fertőző hashártyagyulladás (FIP), baktériumos vagy vírusos májgyulladás. Ezek a betegségek korai stádiumban általában gyógyíthatók, elhanyagolásuk esetén májzsugor alakul ki.
Súlyos májbetegséget okozhat - főleg kövér macskáknál - a néhány napos teljes koplalás. Ez létrejöhet különféle, étvágycsökkenéssel járó betegségek következtében, vagy akár amiatt is, hogy a kedvencünk nem kapja meg a megszokott eledelét, és más eledelt visszautasít. Ezért mindenképpen jobb macskánkat nemcsak egyféle, hanem változatos étrendhez hozzászoktatni. A hasnyálmirigy-gyulladás tünetei: hányás, véres hasmenés, megnagyobbodott has, hőemelkedés. Oka lehet a túl zsíros étel, súlytöbblet, baktériumos fertőzés, vírusok, daganatok és kövek.
Lép
A lép sérülése, repedése gyakori például autóbaleset, ablaküvegbe esés, kutyatámadás miatt. Mivel vérellátása jó, gondolni kell a hasüregi vérzésre, amely a nyálkahártya kifehéredésével, az állat sokkos állapotával jár, és sürgős műtétet igényel.
Húgyhólyag és vese
Az öröklött vese-rendellenességek nem gyógyíthatók, ezért fontos, hogy ezeket tenyészállatok esetében kiszűrjük. Kísérjük figyelemmel, hogy a cica naponta milyen gyakorisággal és hogyan ürít vizeletet. Ha a macska többször próbálkozik, de nem tud pisilni, akkor súlyos betegsége - húgykövesség, esetleg daganat - lehet, ami akár a macska életét is veszélyezteti. Ha a cica mindenhol otthagyja a "névjegyét", felfázásra és ennek következményeként hólyaggyulladásra gyanakodhatunk. Ez nem életveszélyes betegség, de elég kellemetlen érzés kedvencünknek.
Fontos tudni, hogy az előbbi két betegség tünetei nagyon hasonlóak kezdetben, így csak orvosi vizsgálattal lehet tisztázni a pontos bajt. A száraz táplálék és a kevés folyadék fogyasztása az arra hajlamos macskáknál apró, homokszerű húgykő képződését okozhatja, ami különösen kandúroknál (függetlenül attól, hogy ivartalanított-e vagy sem) lehet veszélyes, mert könnyen eltömődhet a keskeny átmérőjű húgycső a hímvesszői szakaszon. Ezt a bántalmat műtéttel és a kő képződését csökkentő diétával lehet orvosolni.
Leggyakrabban a táppal bőségesen ellátott, akár naponta többször étkező, kövér macskák betegszenek meg. Ezen a problémán úgy segíthetünk, ha tartunk otthon Rowatinex nevű vesetisztító, vízhajtó, gyulladáscsökkentő humángyógyszert, amiből hetente egy kapszulát az ételébe beleteszünk.
Csontváz- és izomrendszer
Csontvázrendszer betegségei: kölyökkori kalciumhiány és vitaminhiány, amely csontdeformálódást eredményez. Görbe lesz a kismacska lába, szűk a medencéje, deformált a koponyája, púpos és hajlott a hátgerince. Csontrendellenességet okozhat még a túlnyomórészt májat evő macskáknál a nyers májban nagy mennyiségben megtalálható A-vitamin túlzott felvétele. Ilyenkor csontmegvastagodások, összenövések alakulnak ki, és a macska mozgása az évek elteltével egyre fájdalmasabb és kötöttebb lesz.
Nemi szervek
A pénisz és körülötte a bőr néha begyulladhat, begennyesedhet. Kamillával átitatott vattapamaccsal kezeljük, ha nem javul, akkor forduljunk állatorvoshoz.
Kölyökkori csontlágyulás (angolkór)
Kiváltója a kalciumhiányos étrend, ami elsősorban az egyoldalú táplálékon felnevelt (sok fehérje - például színhús, párizsi, májkrém - és kevés kalcium) kiscicáknál fordul elő. A macska lemarad a fejlődésben, mellső lábai meggörbülnek, esetleg el is törhetnek, a testnövekedés aránytalanná válik (fej relatív nagyobb), a hát vonala nem szépen ívelt, hanem hajlott és púpos, a medence belső átmérője beszűkül (ami nőstényeknél később szülési nehézséget okoz). Állatorvos írhat fel kalciumtablettát vagy más kalciumpótló készítményt, de jó hatású a tejtermékek (tej, túró, sajt) adása, valamint körülbelül 2-3 hónapos kor után főtt csirkenyak összetörve vagy egészben. A kölyköknek készített macskatápokkal történő etetéssel teljesen megelőzhető az angolkór kialakulása.
Agyhártyagyulladás
Baktérium okozta fertőzés, amelyet seb vagy tályog (például középfülben) indukálhat. Tünetei: magas láz, dülöngélés, izomrángások. Ha sikerül korán felismerni a betegséget és megkezdődik a kezelés, akkor jó esély van a gyógyulásra, de a görcsös izomrángások fellépése után az a leghumánusabb, ha elaltattatjuk a cicát.
Cukorbetegség
Inzulinhiány okozza, szerencsére nem gyakori, de ugyanolyan "civilizációs" betegség, mint az embereknél. Túltáplált macskáknál fordulhat elő, esetleg egyes gyógyszerek hosszan tartó adagolása után. Tünetei: olthatatlan szomjúság, nagy mennyiségű vizeletürítés, fokozott étvágy, lesoványodás, borzolt, ápolatlan szőrzet, szürke hályog kialakulása. Kezelését állatorvos végzi tabletták és inzulininjekció adásával. A macska fogékonnyá válik a fertőzésekkel szemben.
 
 
                                                                   

Jó tudni!

Az oltás a legfontosabb, és csak  előtte féregtelenített , makk egészséges állat oltható be! (legkorábban 6 hetesen)

Ilyenkor  az állatorvos megvizsgálja a kölyköt azután az állatba egy legyengített vírust fecskendeznek ami ellenanyag termelődésére védekezésre készteti a szervezezet  az adott korokozók ellen. 

A betegség elleni védettséget kb. 7 nap elteltével mondhatjuk.

Természetesen az oltásokat bizonyos időnként ismételni kell! Minnél több betegség ellen vakcináztatunk annál kevesebb bajunk lehet  a későbbiekben az állattal. Kennelünkben a cicák az első oltást kapják meg, a többit a gazdi felelőssége igénye szabja meg. 

Ha véletlenűl beteg állatot oltanak be az másnapra belázasodik.

Ez nagyon veszélyes és szigorú antibiotikumos kezelést,  lázcsillapítást igényel. Az emberek többsége ezen sporól és ennek hiányában veszi meg az állatot, sajnálatos hibát követ el. 

Az oltás be biztosítja a tenyésztőt is , hogy egészséges állatot ad el. 

                                                                         
 
 
 
 
 
 
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Hírek/News
 
Számláló
Indulás: 2009-01-30
 

Tartalom

A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!