Kedves jdonslt gazdi!
Egy macska tartsa j esetben legalbb 10-14 vre szl. Krem tudatosan gondoljk t mieltt hazavisznek egyet, hogy ne elhamarkodottan dntsenek.
Macskaszrre allergis ne legyen a csaldban, s termszetesen kltsg ignyk is van havonta, ezt be tudjk-e vllani? (Etets,j minsg tpok, llatorvosi szolgltats , oltsok esetleges mttek, kozmetika stb...)
A gyerekekkel rtessk meg, hogy ez egy rz lny nem pedig jtk.
Legyen naponta legalbb egy flra kzs foglalkozs a cicval munka utn, vagy vlasszunk mell egy msik cict gy soha nemfog unatkozni. R tudjuk -e bzni valakire ha nyaralni megynk vagy elutazunk otthonrl? Esetleg kzbejnne egy klfldi munka, vagy csaldi problma.
Ennek tudatban vlasszanak hossz idre trsat maguknak,
mert ez egy letre szl!!!

Legmegbzhatbbak a Prnium szraz tpok, valamint a gyri konzervek. Itt nem kell veszdni a tpllk sszettelvel. A vesebetegsgek elkerlse vgett ne csak szrazat egyen a cica! Ennek kialakulst a hossztv gyenge minsg szraztp etetse okozza. ltalban az olcsbb pnztrca-kiml szraztpok gyakori etetsnl fordul el. Az nagyon fontos, hogy vltozatosan etessnk vagy minsgi eledelt vlasszunk. Mivel a cica nagyon kevs vizet iszik, ppes teleket is gyakran kapjon. Termszetesen mindig legyen eltte friss ivvz. Nassolhat a hzikosztbl is. Tejet csak ritkn, keveset kapjon s felesbe vzzel higtva, esetleg kefrt. Hasmense lehet tle laktz rzkenysg miatt. Ilyenkor mindjrt trjen t egy j minsg szraz tpra, amg a baj el nem mlik. Szeretik a mjkrmet, prizsit, gpsonkt, halat,csirekehst is. Sertst csak kizrlag megfzve ehet a cica s a kutya is! Egy fertz betegsget hordozhat ami a kutykra s macskkra letveszlyes lehet. (Aujeszky-betegsget betegsg, ami a kzponti idegrendszert tmadja meg!) Megknlhatja ftt zldsggel, egyesek nagyon szeretik a kukorict, karfiolt, burgonyt s a rizst is. A macskk szeretik a fvet is rgcslni, ltessen egy cserpbe neki. Erre azrt van szksge, hogy ennek segtsgvel felklendezi a gyomrbl a szrszlakat amiket tisztlkods kzben lenyel. Ha nem kap fvet akkor a szobanvnyeket rgja meg. Azrt j, ha mi magunk ltetnk mert evvel elkerljk, hogy fertzst hozzunk a laksba.
Ha vres a vizeletet, vesehomokot, gyakori hasmenst, vizelst, nylfolyst, levertsget, vladkos szemet-flet, bzs lehelletet, rossz kzrzetet szlelnk azonnal forduljunk llatorvoshoz!
rta.: zsn Renta
Noha az egyes macskafajtk kztt nincsenek olyan nagy mrtkbeli klnbsgek, mint a kutyk esetben, azrt az egyes fajtk, a tartsi mdnak megfelelen klnsen, eltrtpllanyag-ignyek, nem is szlva az letkorhoz kttt ignyekrl. A macska nem kistermet kutya, - tartsan kutyatpon macskt krosods nlkl nem tarthatunk az eltr faji ignyek miatt! Amgy a minden letkorhoz, tartsi mdhoz s fajthoz jrul eltr ignyeket a minsgi macskatpot gyrt cgek figyelembe is veszik az eledelek receptrjnak sszelltsakor. Az egyes letkorban jelentkez ms-ms tpus hgykvessg veszlynek kivdsre is gondolnak a gyrtk, ezrt az letkornak megfelel tp a macska egszsgnek vdelme szempontjbl is fontos. Clszer a j minsg szraz vagy konzerv tpok mellett dnteni, mert hzilagosan sem arnyaiban, sem pedig vltozatos sszettelben nem tudjuk gy sszelltani a macska elesgt, hogy az minden szempontbl kielgt legyen. Fontos, hogy elegend ivvz mindig legyen az llat eltt. Mint vadsz llat, a friss, testmeleg telt szereti legjobban s normlis krlmnyek kztt nem fogyaszt el llott vagy avas lelmet. Nem vletlenl forgalmazzk a szraztpokat a neves gyrtk gynevezett aromatart csomagolsban, avasodst gtl vdgzzal feltlttt zacskban. A macska egyszerre nem eszik sokat, inkbb tbbszr tpllkozik. De az tkes (vagy unatkoz, keveset s lustn mozg llatok) knnyen elhznak s ezltal hajlamosabbak lesznek klnbz betegsgekre. ltalban a kzpkor macskk hznak el, az ids llatok kztt kevs a tlslyos, az tpjaik ezrt nmileg tbb kalrit s termszetesen bsges, j minsg fehrjt tartalmaznak. A macska slyt figyelemmel kell ksrni, folyamatos mozgsi lehetsget, jtkot biztostani neki, illetve a tartsi mdnak megfelel tpot a macska slya szerinti mennyisgb
|
Cica "betegsgek" Minden esetben a beteg llataink rdekben forduljunk llatorvoshoz!
A macskk szmtalan betegsgre sokkal rzkenyebbek, mint mi, emberek. Az a hiedelem elterjedt, hogy a kismama s a macska ne legyen egy lgtrben egymssal. Sok kedvenc ppen akkor vlik kitasztott, amikor gy szeretn az imdott gazdi nagy pocakjhoz drglni a buksijt s rmmel vrni az apr jvevny rkezst. Macska s kismama igenis lhetnek egytt. m nagyon fontos, hogy a cict – ahogy a mamt is – folyamatos llatorvosi kontroll alatt tartsuk, fleg ha kijr s ms llatokkal tallkozik. Nzzk a legjellemzbb cica betegsgeket, s megelzsk mdjait!
A macskk fertz betegsgei krokozk szerint
Vannak vrusok okozta betegsgek, baktriumok okozta betegsgek, gombk okozta betegsgek s parazitk (frgek, zeltlbak s vglnyek) okozta betegsgek. Most a Magyarorszgon elfordul, fontosabb fertz betegsgeket tekintjk t. A betegsgek kzl szmos zoonzis, azaz emberre s llatra egyarnt veszlyes.
Vrus megbetegedsek
A vrusok okozta betegsgek kzl a legveszlyesebb az emberre is hallos veszettsg (lyssa, rabbies, R). A krokoz a Rhabdoviridae csald Lyssavirus genusnak tagja. A tnetek jelentkezse utn a krkp mindenkppen halllal vgzdik, gygythatatlan. A macskk (fkppen a kijrk) rendszeres oltsa emberre val veszlyessge miatt ppenezrt elengedhetetlen.
Macskavsz
A macskk fertz gyomor- s blgyulladsa (kznyelvben parvnak vagy macskavsznek is hvjk) parvovrus okozta bntalom, a fehrvrsejtek szmnak nagyfok cskkense miatt nevezik a vilgon pnleukopninak (feline panleucopaenia, FPL). Jellemz tnet a hasmens s a nyelvfekly. A betegsg ellen kombinlt vakcina van forgalomban, a vrus nagyfok raglyozkpessge miatt mindenkppen lnyeges kedvenceink oltsa.
Sertst csak fzve!
Macska fertz rhinotracheitist (feline rhinotracheitis, FRT) okoz Alphaherpesvrus tdgyulladst s vetlst okozhat. Kombinlt vakcinkkal vdekezhetnk ellene.
Az Aujeszky-betegsget szintn Alphaherpesvrus okozza, fkppen rgebben, amikor mg nyers sertshst adtak macskknak, volt elterjedt. Jellemz a bsges nylzs, a nyvogs, a pupillk egyenltlen tgassga s az egyes izmok grcse, ami kivtel nlkl elhullsban vgzdik.
A macskantht okoz calicivrus (feline calici virus, FCV) fels lgti tneteket (orrfolys, knnyezs, stb.) okoz (lsd 3. kp). Ez ellen is kombinlt vakcinval vdekezhetnk.
A macskk fertz hashrtyagyulladst (feline infectious peritonitis, FIP) coronavrus okozza. Jelentkezhet nedves (hasvzkr, mellregi izzadmny,) vagy szraz formban. A betegsg megelzhet vakcinval, a fertzttsget teszttel ellenrizhetjk.
A macskaleukzist (feline leucaemia virus, FeLV, a kznyelvben leukmia vagy fehrvrsg is hallhat) retrovrus okozza. Jellemz lehet a lymphoreticularis szvetek elfajulsa, ms esetekben a leukmia (fehrvrsejtek elfajulsa) s daganatos formk. Forgalomban van vakcina a betegsg ellen (kombinlt is), a fertzttsget teszttel llapthatjuk meg.
A macska immundeficiencia vagy immunszuppresszv vrusa ltal okozott krkpet (a kznyelvben ez a macska AIDS, feline immunodeficiency virus, FIV) szintn retrovrus okozza. Fleg idsebb kandr macskkban llaptottk meg, nehezen ismerhet fel. A betegsg nhny hetes hemelkeds s nyirokcsomduzzanat utn lethossziglan is tnetmentes lehet. A betegsg ellen vakcina nincs forgalomban, a fertzttsg teszttel megllapthat.
Egyes himlvrusok is veszlyesek lehetnek a macskkra, valamint az emberekre is.
A baktriumok kzl macskkban a Chlamydia psittaci okozta chlamydiosis (kznyelvben klamdizis) kthrtya-gyulladst s tdgyulladst okoz. A beteg macskktl az ember is fertzdhet s megbetegedhet, ppenezrt fontos a rendszeres vdekezs, a kombinlt macskavakcinkkal.
Ha megkarmol a cica ...
A macskakarmolsi betegsget az Afipia felis baktrium okozza. A karmols, haraps helyn az ember brn folyadkkal teli hlyag keletkezik, jelentkezhetnek ltalnos tnetek (lz, tvgytalansg, fejfjs, fradkonysg, helyi nyirokcsomk duzzadsa) is.
A gombk kzl szmos veszlyes a macskra, kutyra s emberre is egyarnt. A legelterjedtebb krokoz a Microsporum canis gomba. Jellemzek a kr vagy gyr alak brelvltozsok, a hm megvastagodik, a br korpzik, a szr megritkul s letredezik (a kznyelvi tarlsmr elnevezs innen ered), ksbb prkk keletkeznek, nedvedz a brfellet a prkk alatt. A biztos diagnzist mikroszkpos vizsglattal ersthetjk meg. Szerencsre mr haznkban is van forgalomban vakcina macskk gombs brbetegsgeinek megelzsre s gygykezelsre, aminek rendszeres hasznlata felttlenl ajnlatos.
A parazitk okozta betegsgeket frgek, vglnyek s zeltlbak ltal okozott betegsgekre oszthatjuk.
A fregtelents rendszeres s fontos feladata a gazdknak. A fonl- s galandfrgek macskk legfontosabb bels lskdi, emberre val veszlyessgk miatt ktelez a rendszeres fregtelents.
Ami tnyleg veszlyes, de knnyen megelzhet
A vglnyek kzl kzismert a Toxoplasma gondii okozta toxoplasmosis. A betegsg az egyik leggyakoribb zoonzis, a felnttek kb. 70%-a szeropozitv. A problma akkor jelentkezhet, ha szeronegatv nk terhessgk alatt fertzdnek: bekvetkezhet vetls, koraszls, halvaszls vagy klnbz magzatkrosodsok. Ennek megelzsben a higinis rendszablyok betartsnak van nagy jelentsge (az emberi fertzdst okozhatja nyers hs fogyasztsa, zldsgek, gymlcsk nem megfelel megmossa, macska rlknek nem elg gyakran val eltvoltsa, stb.). Az is fontos teht, hogy a kismama ne fogdosson pldul kbor macskkat!
A bolhk
Az zeltlbak kzl a bolhk macskk leggyakoribb kls lskdi, a kijr macskk esetben krttelt okozhatnak a kullancsok. A tetvek kzl macskk fajspecifikus tetve a Felicola subrostratus, fleg vidken tartott, hossz szr vagy cskkent ellenllkpessg (esetleg fiatal vagy ids) llatokon fordul el. Vdekezsre szmos gygyszerforma (pl. oldat, spray, stb.) ll rendelkezsre.
A rossz kondciban lv macskknl a Notoedres cati okozza a fejrhssget. A szrzet kihullik, a br megvastagszik, rncokat vet, fellett prk bortja. A vakardzs szembetn. A flrhssget az Otodectes cynotis okozza. Az llat nyugtalan, a fejt rzza, ferdn tartja, kls halljrat-gyullads alakul ki. A rhssg kezelsre is tbb parazitaellenes szer (pl. oldat, spray, flcsepp, stb.) ll rendelkezsre.
|
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset ri. Ebben a fejezetben rszletesen runk a klnbz macska-betegsgekrl, ezek tneteirl, lefolysairl, kezelsi mdjairl. Lertuk, mikor rdemes llatorvoshoz fordulnod, s mikor gygytgathatod mg otthon kedvencedet. Arrl is emltst tesznk, hogy mit kell tenni baleset esetn, s hogy hogyan ismerheted fel a klnbz krokozkat kedvenced testn.
Br s szr
A br jelzi legelszr, ha valami nem gy mkdik, mint ahogyan kellene: a legtbb esetben hen tkrzi a kls, a bels s a pszichs llapotot is. Pldul a boldogtalansg is vezethet vakarzshoz vagy szrhullshoz, ezrt az ilyen problmknl nemcsak a szervi tneteket kell figyelembe vennnk. A szrhulls oka nemcsak gombs fertzs lehet, hanem elfordulhat allergis reakci, hormonlis zavar vagy ppen egyoldal tpllkozs is.
Fl
A klnfle halljrat-gyulladsok a kzp- s bels flre is rterjedhetnek, gy a hallst s az egyenslyrzket is fenyegetik. A fl tiszttst, ha szksges, kthetente vgezzk. A klnbz flbetegsgeknl ugyangy viselkedik az llat: rzza a fejt, flt ersen vakarja, vizenys, vres, gennyes vladkozst szlelhetnk. Fjdalmat okozhat a flbe szrdott toklsz is, amelynek eltvoltst - ugyangy, mint a tbbi flbetegsg kezelst is - llatorvosra kell bzni.
Szem
A macskknak van harmadik szemhjuk is, amely elssorban vdelmi funkcit lt el: vdi a szemgolyt, s nedvesen tartja a szaruhrtyt. Vannak rkletes szembetegsgek is, ilyen pldul a szimi cick kancsalsga. A klnbz szerzett szembetegsgek - kthrtya-gyullads vagy valamilyen vrusbetegsg - akr maradand ltskrosodshoz vagy vaksghoz is vezethetnek. Ezek a betegsgek szakszer orvosi elltst ignyelnek. Idsebb cicknl ugyangy romolhat a kor elrehaladtval a lts, mint az embernl a szemlencse oploss vlsa (szrke hlyog) s a szem fnyre rzkeny rsznek (ideghrtya) sorvadsa miatt. Ilyenkor hagyjuk az llatot jl megszokott krnyezetben, ahol megfelelen tud tjkozdni.
Szj s fogak
A macska rdes nyelve fontos a szrzet gondozsa miatt, ezzel fsli a bundjt, szedi ki a kihullott szrszlakat. Fjdalmas szjregbeli betegsgnl jval kevesebbet gondozza magt, s ezrt a szre is polatlan, borzolt lesz. A macska fogazatnak htrnya, hogy elhelyezkedsbl addan a szilrd telmaradk megreked a fogak kztt, lerakdik, gy ez fognygyulladshoz, fogtgyulladshoz, nysorvadshoz, fogkvesedshez, slyosabb esetben a fog kilazulshoz vezethet. A cica szjban sokfle baktrium megtallhat, ezek harapsnl gyulladst okozhatnak, amit orvossal kell kezeltetni. Tveds azt hinni, hogy a macska a nyalsval, nylval gygyt. A nyals kifejezetten htrnyos lehet mttek utn, ha a gygyul sebet felsrti, s a szjbeli krokozkat a sebbe masszrozza. Termszetesen egy elgennyesedett seb mielbbi tisztulshoz jtkony hats ez a mvelet.
Fog- s szjbetegsgek tnetei: a macska nyla feltnen folyik, nem eszik, a nyl vrrel keveredik, elsznezdik a szr a pofa krl, fekly kpzdik a szjban, garatban, ers szjszagot rznk (ilyenkor valami bels szerv megbetegedsre is gondolhatunk). Szlltskor vagy izgalmi llapotban, esetleg valamilyen gygyszer beadsakor is gyakran nylzanak a macskk. Viszont ha a cica simogats kzben nyladzik ersebben (ami viszont vztiszta), ez csak annyit jelent, hogy jl rzi magt.
Lgzrendszer
Az egszsges cica percenknt 20-40 llegzetet vesz, egyarnt folytat hasi s mellkasi lgzst. Ha csak a hasa mozdul levegvtelkor, akkor mellkasi betegsgre (td- s mellhrtyagyulladsra, trtt bordra) gondolhatunk. Ha viszont csak mellkasi lgzs van, akkor hashrtya-, rekeszizom- vagy mjgyulladst ttelezhetnk fel.
A lgzszervi betegsgek hasonl lefolysak, mint az embernl. Orrdugulssal kezddnek, aztn a cica tsszg, megindul a nylkakpzds, egyre nehezebben veszi a levegt. Ilyenkor hasznos lehet egy orrcsepegtet. Nedves vattval tiszttsuk ki az orrot, s kenjk be kenccsel. Ha elgennyesedik az orrvladk, akkor komolyabb a problma, elfordulhat a torokgyullads, a lgcs- s hrghurut vagy akr a tdgyullads is. A beteg ltalnos llapota romlik, szre tompa fnyv vlik, nem eszik, esetleg magas lz alakul ki, ami mr felttlenl llatorvosi segtsget ignyel. Ha csak az egyik orrlyuk van eldugulva, akkor polipra, daganatra vagy idegen testre gondolhatunk.
Fontos, hogy a beteg llat ne menjen ki a hidegbe. Ha mellkasi srlst szlelnk, akkor haladktalanul forduljunk llatorvoshoz, valsznleg opercira van szksg. Nagyon slyos srlsnek szmt a lgcs s td srlse.
Szv
Ha keznket a macska mellkasnak bal oldalra tesszk, rezhetjk szvnek dobogst. A norml szvritmus 120-140/perc. Vannak rkletes szvbetegsgek is, ilyenkor a szvben slyos rendellenessgek miatt nem megfelel a vr keringse. Amelyik llat slyos szvhibval szletik, az ltalban korn elpusztul, a kevsb slyos esetek pedig gygyszerekkel karbantarthatk.
A szvbeteg macska nem annyira frge s jtkos, mint egszsges trsai, s sajnos a vrhat letkora is rvidebb. A szvizom- s szvkamragyulladsok nagyon fjdalmasak, aptival, lzzal jrnak. Jellemz az tvgytalansg, a levertsg, a lz, a khgs, a hasvzkr, a vizenys td, az tmeneti eszmletveszts. Ez a betegsg kifejezetten llatorvosi segtsgre van szksg. Gyakori tnet a vrkerings elgtelensge, ennek jelei a porcelnfehr, esetleg kkeslila nylkahrtya, az ltalnos gyengesg, a szapora pulzus. Szerzett szvbetegsget - a szvregek kitgulst - egy aminosav (a taurin) hinya okozhatja. Szerencsre a jelenleg kaphat tpokat kiegsztik ezzel az aminosavval, gy mr gyakorlatilag nem is fordul el ez a betegsg.
Szvbetegsgeknl akut vszhelyzetet okoz a trombzis (egy vrrg elzrja az egyik f eret), ami hallhoz vezethet, ezrt azonnali orvosi segtsgre van szksg. Ha a hts lbak a kelletnl nehezebben mozognak, a talpak hidegek, a pulzus nem mrhet, vigyk llatorvoshoz a beteget, klnben az llat elpusztulhat.
Gyomor s blrendszer
Ha meg szeretnnk simogatni a cicnk hast, de nem engedi, akkor annak kt egyszer oka lehet: az els az, hogy a macsknak ppen nincs kedve a cirgatshoz, a msodik pedig, hogy fj a hasa. A norml has puha s meleg, viszont ha valami gond van, akkor a hasfal kemny s nyomsra rzkeny. Fontos tudnunk, hogy a cica nemcsak akkor dorombol, ha jl rzi magt, hanem akkor is, ha fjdalmai vannak. Normlisnak szmt, ha a cica hetente egyszer hny, ugyanis a tisztlkodskor lenyelt szrcsom ily mdon kerl ki a szervezetbl. Sokszor a f s ms nem emszthet rostot tartalmaz nvny evsvel vltja ki a hnyst.
A hnys, a hasmens, a szoruls mind bl- s gyomorbntalmakra utalhat. Ilyenkor gyakran a harmadik szemhj is lthatv vlik. A hnys oka lehet mg a tl gyorsan behabzsolt vagy tl hidegen elfogyasztott tel. Hasmenskor elssorban ditra fogjuk a cict, csak vizet vagy tet adjunk egy napig, majd a kvetkez napon vzben ftt csirkemellel etessk. Ha a hasmens gy sem mlik el 24 rn bell, akkor forduljunk orvoshoz. Szintn keressk fel az llatorvost, ha a cica szklete vress vlik. A hnys s a hasmens - ami klnsen veszlyes a fiatal s az ids llatokra - folyadk- s svnyi sk elvesztsvel jr, ezt minl elbb ptolni kell.
Blelzrdst daganat vagy lenyelt trgy is okozhat, ami kisebb darab jtk vagy nem jl emszthet nvnyi terms lehet. Sajnos azonban a macskk elszeretettel jtszanak fonlszer trgyakkal (gombolyag, zsineg, crna, karcsonyfadsz, magnszalag), amelyeket ha lenyelnek, a blelzrds egy slyosabb formjt okozhatjk, mert a fonlra felfzdtt bl akr tbb helyen is kiszakadhat. Ha azt ltjuk, hogy kedvencnk mr egy j adag fonalat eltntetett s a vge kilg a szjbl, netn a vgbelbl, azt semmikpp ne prbljuk meg kihzni, mert lehet, hogy ezzel rtunk a legtbbet. Ilyenkor orvoshoz kell fordulni, aki tbbnyire mtttel segt, vagyis a fonalat a beleken tbb helyen ksztett metszsekkel szedi ki.
Szintn slyos a helyzet, ha a cica egyszerre hny, szkletet rt s a hasa fel van puffadva. Ezek a gyomorcsavarods jelei, amelyet 1-2 rn bell szintn operlni kell, klnben a macska belepusztul. Szerencsre ez a krkp macskknl (ellenttben a nagy test kutykkal) igen-igen ritka. Lehet a cicnak gyomorfeklye, gyomorgyulladsa, blelzrdsa, gyomorvrzse, emsztsi problmi, mrgezse.
Mj s hasnylmirigy
A mj rossz mkdse a cict letveszlybe is sodorhatja. Tnetei: szraz br, hasmens, hnys, tvgytalansg, fogys. Ha elrehaladott a betegsg, akkor a br s a nylkahrtyk srgsra sznezdnek, amely elssorban a flkagyl eltt, a pofn, a nemi szervek krnykn, a harmadik szemhjon figyelhet meg. Betegsg okai lehetnek: mechanikai srls, mrgezs, vrusfertzsek, leukzis, fertz hashrtyagyullads (FIP), baktriumos vagy vrusos mjgyullads. Ezek a betegsgek korai stdiumban ltalban gygythatk, elhanyagolsuk esetn mjzsugor alakul ki.
Slyos mjbetegsget okozhat - fleg kvr macskknl - a nhny napos teljes koplals. Ez ltrejhet klnfle, tvgycskkenssel jr betegsgek kvetkeztben, vagy akr amiatt is, hogy a kedvencnk nem kapja meg a megszokott eledelt, s ms eledelt visszautast. Ezrt mindenkppen jobb macsknkat nemcsak egyfle, hanem vltozatos trendhez hozzszoktatni. A hasnylmirigy-gyullads tnetei: hnys, vres hasmens, megnagyobbodott has, hemelkeds. Oka lehet a tl zsros tel, slytbblet, baktriumos fertzs, vrusok, daganatok s kvek.
Lp
A lp srlse, repedse gyakori pldul autbaleset, ablakvegbe ess, kutyatmads miatt. Mivel vrelltsa j, gondolni kell a hasregi vrzsre, amely a nylkahrtya kifehredsvel, az llat sokkos llapotval jr, s srgs mttet ignyel.
Hgyhlyag s vese
Az rkltt vese-rendellenessgek nem gygythatk, ezrt fontos, hogy ezeket tenyszllatok esetben kiszrjk. Ksrjk figyelemmel, hogy a cica naponta milyen gyakorisggal s hogyan rt vizeletet. Ha a macska tbbszr prblkozik, de nem tud pisilni, akkor slyos betegsge - hgykvessg, esetleg daganat - lehet, ami akr a macska lett is veszlyezteti. Ha a cica mindenhol otthagyja a "nvjegyt", felfzsra s ennek kvetkezmnyeknt hlyaggyulladsra gyanakodhatunk. Ez nem letveszlyes betegsg, de elg kellemetlen rzs kedvencnknek.
Fontos tudni, hogy az elbbi kt betegsg tnetei nagyon hasonlak kezdetben, gy csak orvosi vizsglattal lehet tisztzni a pontos bajt. A szraz tpllk s a kevs folyadk fogyasztsa az arra hajlamos macskknl apr, homokszer hgyk kpzdst okozhatja, ami klnsen kandroknl (fggetlenl attl, hogy ivartalantott-e vagy sem) lehet veszlyes, mert knnyen eltmdhet a keskeny tmrj hgycs a hmvesszi szakaszon. Ezt a bntalmat mtttel s a k kpzdst cskkent ditval lehet orvosolni.
Leggyakrabban a tppal bsgesen elltott, akr naponta tbbszr tkez, kvr macskk betegszenek meg. Ezen a problmn gy segthetnk, ha tartunk otthon Rowatinex nev vesetisztt, vzhajt, gyulladscskkent humngygyszert, amibl hetente egy kapszult az telbe beletesznk.
Csontvz- s izomrendszer
Csontvzrendszer betegsgei: klykkori kalciumhiny s vitaminhiny, amely csontdeformldst eredmnyez. Grbe lesz a kismacska lba, szk a medencje, deformlt a koponyja, ppos s hajlott a htgerince. Csontrendellenessget okozhat mg a tlnyomrszt mjat ev macskknl a nyers mjban nagy mennyisgben megtallhat A-vitamin tlzott felvtele. Ilyenkor csontmegvastagodsok, sszenvsek alakulnak ki, s a macska mozgsa az vek elteltvel egyre fjdalmasabb s ktttebb lesz.
Nemi szervek
A pnisz s krltte a br nha begyulladhat, begennyesedhet. Kamillval titatott vattapamaccsal kezeljk, ha nem javul, akkor forduljunk llatorvoshoz.
Klykkori csontlgyuls (angolkr)
Kivltja a kalciumhinyos trend, ami elssorban az egyoldal tpllkon felnevelt (sok fehrje - pldul sznhs, prizsi, mjkrm - s kevs kalcium) kiscicknl fordul el. A macska lemarad a fejldsben, mells lbai meggrblnek, esetleg el is trhetnek, a testnvekeds arnytalann vlik (fej relatv nagyobb), a ht vonala nem szpen velt, hanem hajlott s ppos, a medence bels tmrje beszkl (ami nstnyeknl ksbb szlsi nehzsget okoz). llatorvos rhat fel kalciumtablettt vagy ms kalciumptl ksztmnyt, de j hats a tejtermkek (tej, tr, sajt) adsa, valamint krlbell 2-3 hnapos kor utn ftt csirkenyak sszetrve vagy egszben. A klykknek ksztett macskatpokkal trtn etetssel teljesen megelzhet az angolkr kialakulsa.
Agyhrtyagyullads
Baktrium okozta fertzs, amelyet seb vagy tlyog (pldul kzpflben) induklhat. Tnetei: magas lz, dlngls, izomrngsok. Ha sikerl korn felismerni a betegsget s megkezddik a kezels, akkor j esly van a gygyulsra, de a grcss izomrngsok fellpse utn az a leghumnusabb, ha elaltattatjuk a cict.
Cukorbetegsg
Inzulinhiny okozza, szerencsre nem gyakori, de ugyanolyan "civilizcis" betegsg, mint az embereknl. Tltpllt macskknl fordulhat el, esetleg egyes gygyszerek hosszan tart adagolsa utn. Tnetei: olthatatlan szomjsg, nagy mennyisg vizeletrts, fokozott tvgy, lesovnyods, borzolt, polatlan szrzet, szrke hlyog kialakulsa. Kezelst llatorvos vgzi tablettk s inzulininjekci adsval. A macska fogkonny vlik a fertzsekkel szemben.
J tudni!
Az olts a legfontosabb, s csak eltte fregtelentett , makk egszsges llat olthat be! (legkorbban 6 hetesen)
Ilyenkor az llatorvos megvizsglja a klykt azutn az llatba egy legyengtett vrust fecskendeznek ami ellenanyag termeldsre vdekezsre kszteti a szervezezet az adott korokozk ellen.
A betegsg elleni vdettsget kb. 7 nap elteltvel mondhatjuk.
Termszetesen az oltsokat bizonyos idnknt ismtelni kell! Minnl tbb betegsg ellen vakcinztatunk annl kevesebb bajunk lehet a ksbbiekben az llattal. Kennelnkben a cick az els oltst kapjk meg, a tbbit a gazdi felelssge ignye szabja meg.
Ha vletlenl beteg llatot oltanak be az msnapra belzasodik.
Ez nagyon veszlyes s szigor antibiotikumos kezelst, lzcsillaptst ignyel. Az emberek tbbsge ezen sporl s ennek hinyban veszi meg az llatot, sajnlatos hibt kvet el.
Az olts be biztostja a tenysztt is , hogy egszsges llatot ad el.
|